GML od 1 stycznia!

Od 1 stycznia 2023  weszły w życie nowe zasady. Format GML stał się jedynym funkcjonującym standardem wymiany danych między PODGiK a wykonawcami prac geodezyjnych.

Czym jest GML?

GML (ang. Geography Markup Language) to oparty na XML język dziedzinowy do transferu danych geograficznych, opracowany przez Open Geospatial Consortium. Intencją opracowania języka GML była wymiana danych pomiędzy różnymi aplikacjami systemów informacji geograficznej.

Co mówią ankietowani                                                                      

W celu pozyskania szerszej opinii na temat zmiany, przeprowadzono ankietę skierowaną do ponad 400 wykonawców prac geodezyjnych. Wnioski okazały się ciekawe. Większość respondentów zgodna jest w przekonaniu, że GML nie ma możliwości stać się podstawowym formatem wymiany danych między ODGiK, a wykonawcą. Czy taka odpowiedź jest zaskoczeniem? Nie, ponieważ problem tkwi głównie w tym, że cała branża geodezyjna nie jest odpowiednio przygotowana na stosowanie GML już od roku 2023.
Oczywiście możliwości różnią się w zależności od regionów. Część województw, takich jak: dolnośląskie, lubuskie, łódzkie, świętokrzyskie, czy podlaskie plasują się na wysokim poziomie obsługi GML. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w województwie: lubelskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim. Ten niemal równy podział nie napawa optymizmem wobec obecnych  zmian. Jednak to nie koniec powodów do wątpliwości. Gotowość do pracy na GML to też zaplecze techniczne. Tutaj zaledwie około połowa ankietowanych odpowiedziała pozytywnie.

Podsumowując, zdania na temat wprowadzenia obowiązkowego GML są podzielone. Niektórzy są przygotowani na tę zmianę względnie dobrze, inni zdecydowanie nie, twierdząc, że przepis ten będzie fikcją. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się utrzymanie możliwości fakultatywnego stosowania formatów komercyjnych, gdyż są one łatwiejsze w obsłudze.